Direnç İmalatı ve Üretimi

Direnç İmalatı, Direnç üretiminde öncelikle direncin uygulanacağı telin hesaplanması ile başlar sarılacak telin hesabı yapıldıktan sonra kullanılacağı alana uygun porselen veya seramik taş ayarlanır boyu ve çapı hesaplanır ve tel sarımına geçilir hangi sıklıkla telin sarılacağı tekrar hesaplanır ve bir deneme yapılır (Tel sarımında bu deneme 2 veya 3 kez tekrarlanma olasılığı vardır) uygun tel sarımı yapıldıktan sonra yan elektrik bağlantı kelepçeleri her iki başa takılır böylelikle direnç sarım işi bitmiş olur.

Şimdi gelelim yüksek dereceli yeşil harç yapmaya genellikle direnç imal eden firmalarda daha önceden hazırlanmış olur bu harçlar özel karışımla elde edilir kendi bünyemizde kullanmış olduğumuz yeşil harç 1400 dereceye dayanmaktadır. Yeşil harç nasıl uygulanır porselen veya seramik taşın üzerine özel başlıklı kompresör sayesinde püskürtme şeklinde uygulanır 6 saat beklemeye alınan dirençler daha sonra yüksek dereceli sanayi fırınlarına konur belirli bir derecede en az 3 saat kurutulur 3 saatin sonunda fırının kapakları açılır tabii soğutmaya geçilir direncimiz artık hazır haldedir ve üzeri ısıya dayanıklı ohm ve watt yazılarak paketlenir.

Dirençler ne amaçla kullanılır?

  • Devreden geçen akımı sınırlamak
  • Devrenin besleme gerilimini bölüp küçülterek diğer elemanların çalışmasını sağlamak
  • Devre elemanlarının yüksek akımdan zarar görmesine engel olmak

Direnç Nerelerde Kullanılır?

Direnç İmalatıÇeşitlerine göre dirençlerin farklı kullanım alanları vardır. Direnç, yukarıda da belirttiğim görevleri sebebiyle neredeyse tüm elektronik devrelerde bulunmaktadır. Fakat kullanım alanlarına göre diğer tipteki dirençler farklı görevlerde de kullanılırlar. Potansiyometre gibi ayarlı dirençler, dimmer devresi gibi çıkış sinyalini kontrol etmek istediğimiz devrelerde sıklıkla kullanılırlar. LDR tipi dirençler, üzerlerine düşen ışık şiddetine göre davranan bir sensör görevi görürler; ışığa duyarlı devrelerde kullanılırlar. NTC-PTC termistörleri ise üzerlerine uygulanan ısıya göre davrandıklarından dolayı yine bir sensör görevi görerek ısıya duyarlı devrelerde kullanılırlar.

ISITÜRK Rezistans Direnç Üretim Safhası: Bu tablodaki direnç ölçüleri standart dirençleri temsil eder gün boyu devrede kalmasını düşünülerek hesaplanmış ve detaylı olarak boyutlandırılmıştır. Bu dirençler dışındaki özel direnç imalatı firmamız tarafından, üretim aşamasına konulur. Arzu edilen değişik çap, boylarda ve farklı tel sarım isteklerinde özel direnç üretimi yapılmaktadır.

Direnç İmalatı ve Teknik Bilgiler: Direnç telleri, seramik veya porselen taş üzerine sarılmaktadır. Direnç tellerinin üzeri yüksek sıcaklığa dayanıklı  ( 1400°C ), özel karışımlı yeşil harçla kaplanmıştır. Özel karışımlı malzemenin amacı rezistans telinin fazla kızarmaması, direnç yükte iken ısınan tellerin hareket ederek kısa devre olmasını engellemektir. Wattlı dirençler tabi soğuma esasına göre imal edilmektedir.

Watt

Standart Boyutlar

Boy (L) Çap (Ø)
20-25W Direnç 60 mm 16 mm
30-40W Direnç 60 mm 16 mm
50-60W Direnç 90 mm 20 mm
75 W Direnç 120 mm 25 mm
100W Direnç 170 mm 25 mm
150W Direnç 170 mm 30 mm
200W Direnç 240 mm 30 mm
250W Direnç 240 mm 36 mm
300W Direnç 300 mm 36 mm
400W Direnç 350 mm 40 mm
500W Direnç 500 mm 50 mm
600W Direnç 500 mm 55 mm
750W Direnç 500 mm 65 mm
1000 W Direnç 500 mm 85 mm