Rezistans Nedir Ne Amaçla Kullanılır

Rezistans Nedir, elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren direnç tellerine verilen genel isimdir. Rezistans oldukça yüksek ısılara karşı direnç gösteren bir üründür. Rezistansların içerisinde nikel, demir, krom ve alüminyum alaşımları bulunmaktadır. Rezistans, başta ısınma teknolojisi olmak üzere ağır sanayi, tekstil, elektrikli ev aletleri, termostatlar gibi alanlarda oldukça önemli bir yere sahiptir. Kullanılan malzemeye ve kullanım alanına göre çeşitlere ayrılan rezistanslar, gelişen teknoloji ile birlikte farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin aynalara ısı verilmesiyle beraber rezistanslı aynalarda buharlaşma gibi bir sorun yaşanmamaktadır.

Rezistans NedirRezistans teli elektrik akımına karşı direnç göstermektedir. Elektrik konusunda direnç, iki uç arasına gerilim uygulanan bir maddenin elektrik akımına karşı gösterdiği direnme gücüne verilen isimdir. Direnç “R” veya “r” harfleriyle gösterilmektedir. Rezistanslar kendi içerisinde, boru rezistans, fişek rezistans, çember rezistans, serpantin rezistans, otoklavrezistans gibi gruplara ayrılmaktadır. Fanlı sobalar başta olmak üzere panolarda, fritöz gibi ev aletlerinde, termometrelerde, çamaşır makinelerinde, cam ısıtıcılarında, bazı plakalarda ve daha bir çok alanda kullanılmaktadır. 

Rezistans Nerelerde Kullanılır

Rezistanslar, çeşitli makineler, sistemler ve cihazlar ile bir arada kullanılabilen ve farklı maddelerden imal edilebilen aletlerdir. Bu aletler çeşitli kullanım alanlarına sahiptir ve değişik oranlarda metallerden oluşan bir tür alaşımdan meydana gelmektedir.

Rezistans, başta ısıtma ve soğutma teknolojisi olmak üzere ağır sanayi, tekstil, elektrikli ev aletleri, termostatlar gibi alanlarda kullanılmakta ve oldukça önemli bir alet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir başka deyişle, kullanım alanı bu denli yaygın olan bu alet, gündelik hayatımızda kullandığımız birçok cihaz içerisinde bulunmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise pek çok elektrikli cihazın çalışması için rezistansın zaruri bir parça olmasıdır.

Söz ettiğimiz şekilde birçok sektörde kullanılan ve elektrikli aletler için olmazsa olmaz olarak bilinen rezistanslar, kullanılacak olan makine ya da cihazlara göre de farklı şekillerde kullanılmakta ve söz konusu bu cihazlara uygun şekilde üretilmektedir. Her ne kadar farklı üretimler söz konusu olsa da temel bir rezistansın içerisinde nikel, demir, krom ve alüminyum alaşımları bulunmaktadır.

Rezistans Çalışma Prensibi

Rezistansların birçok çeşidi bunmakta ve her biri ayrı olarak üretilmektedir. Ancak bir rezistansın çalışma prensibi bellidir. Tipik bir rezistans genellikle bir bobin, şerit (düz veya oluklu) veya bir lamba filamanına benzer bir  şekilde ısı sağlayan bir tel şerittir. Elektrik akımı bu tel şeridin içinden geçtiğinde, kırmızı renkte yanar ve içinden geçen elektrik enerjisini her yöne yaydığı bir ısıya dönüştürür.

Sektöre ve kullanılacağı cihaza bağlı olarak üretilen çok farklı çeşitlerde rezistanslar bulunmaktadır. Örneğin rezistansın içinde bazen nikrom olduğu gibi, rezistans çıplak olarak da kullanılabilmektedir. Genellikle daha sağlam ve dayanıklı hale getirilmek için seramik bir malzemeye gömülüdür.

Kalitenin Adresi ISITÜRK Rezistans

Rezistans üretiminde kullanılan hammadde ya da rezistansın içerdiği alaşımlar rezistansın performansında ve kalitesinde doğrudan belirleyici bir unsur olarak görülmelidir. Isıtürk sizlere sunduğu kaliteli üretim ve satış aşamalarında her zaman sizlerle iletişim halinde kalarak hareket etmektedir.