Rezistans

RezistansRezistans oldukça yüksek ısılara karşı direnç gösteren bir üründür. Rezistansların içerisinde nikel, demir, krom ve alüminyum alaşımları bulunmaktadır. Rezistans, başta ısınma teknolojisi olmak üzere ağır sanayi, tekstil, elektrikli ev aletleri, termostatlar gibi alanlarda oldukça önemli bir yere sahiptir.
Kullanılan malzemeye ve kullanım alanına göre çeşitlere ayrılan rezistanslar, gelişen teknoloji ile birlikte farklı alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Örneğin aynalara ısı verilmesiyle beraber rezistanslı aynalarda buharlaşma gibi bir sorun yaşanmamaktadır.

Rezistans Nedir?

Rezistans NedirRezistans elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştürmek için kullanılan ürünlere verilen oldukça genel bir isimdir. Bununla birlikte rezistanslar yüksek seviyedeki ısılara karşı direnç gösterebilme özelliğine sahip olan ve birçok sektörde kullanılan aletlerdir.

Özetle, rezistans, elektrik enerjisini ısı enerjisine dönüştüren direnç tellerine verilen genel bir ad olarak bilinmektedir. Rezistans teli adını ise ısıtma elemanlarında ısıtıcı tel olarak kullanılmasından dolayı almış ve bu isimle kullanılmaya başlamıştır. Rezistans teli elektrik akımına karşı direnç gösteren bir çalışma prensibine sahiptir.

Rezistans Nerelerde Kullanılır?

Rezistanslar, çeşitli makineler, sistemler ve cihazlar ile bir arada kullanılabilen ve farklı maddelerden imal edilebilen aletlerdir. Bu aletler çeşitli kullanım alanlarına sahiptir ve değişik oranlarda metallerden oluşan bir tür alaşımdan meydana gelmektedir.

Rezistans, başta ısıtma ve soğutma teknolojisi olmak üzere ağır sanayi, tekstil, elektrikli ev aletleri, termostatlar gibi alanlarda kullanılmakta ve oldukça önemli bir alet olarak karşımıza çıkmaktadır. Bir başka deyişle, kullanım alanı bu denli yaygın olan bu alet, gündelik hayatımızda kullandığımız birçok cihaz içerisinde bulunmaktadır. Bunun en büyük nedeni ise pek çok elektrikli cihazın çalışması için rezistansın zaruri bir parça olmasıdır. Söz ettiğimiz şekilde birçok sektörde kullanılan ve elektrikli aletler için olmazsa olmaz olarak bilinen rezistanslar, kullanılacak olan makine ya da cihazlara göre de farklı şekillerde kullanılmakta ve söz konusu bu cihazlara uygun şekilde üretilmektedir. Her ne kadar farklı üretimler söz konusu olsa da temel bir rezistansın içerisinde nikel, demir, krom ve alüminyum alaşımları bulunmaktadır.

Rezistans Direnç ve İletkenlik

Kelime anlamı itibariyle, direnme veya direnç olarak dilimize dönüştürülebileceğimiz rezistans bir bakıma elektrik terminolojisinin temel öğelerinden biri konumundadır. Bunun en büyük nedeni de elektrik icat edildiği günden beri direnç kelimesinin literatürde lider konumda olması ve elektrik ile direncin bir bütünlük, bir birliktelik hali taşımasıdır.

Basit bir matematikle anlamlandırabileceğimiz bu konu direnç ve iletkenlik ile alakalı olmaktadır. Örneğin fizikte bir katı materyalin, elektrik geçirgenlik seviyesi, onun direnci olarak tanımlanmaktadır. Bu da çok yüksek dirençlere sahip materyallerin enerjiyi doğrudan aktarması ve bazı materyallerin de enerjinin geçişi sırasında direnç göstererek ısınması olarak açıklanmaktadır. Rezistansın çalışma prensibi de tam olarak bu şekilde işlemektedir.

İyi iletenler iletken, kötü iletenler ise yalıtkan olarak adlandırılmaktadır. Bu aşamada bilinmesi gereken bir diğer önemli ayrıntı da iletkenlerin direnci daha düşükken yalıtkanların direncinin ise daha yüksek olmasıdır. Özetle, bir elektrik veya elektronik devresinde, akımın seviyesini kontrol etmek için direnç adı verilen elemanları kullanabilmemiz mümkündür.

Rezistans Çeşitleri

Rezistans Çeşitleri

Birçok sektörde kullanılan ve elektrikli aletler için olmazsa olmaz olarak bilinen rezistanslar, kullanılacak olan makine ya da cihazlara göre de farklı şekillerde kullanılmaktadır. Bu nedenle kullanılacak olan cihazlara uygun şekilde üretilmektedir. Rezistanslar genel olarak nikel bazlı veya demir bazlı olarak üretilmektedir.

Nikel bazlı olan rezistanslar genellikle nikromdur. Nikromun rezistanslar için en popüler malzeme olmasının çeşitli nedenleri de elbette bulunmaktadır. Nikrom, yüksek bir erime noktasına sahiptir ve çok yüksek sıcaklıklarda bile oksitlenmez. Ayrınca ısındığı takdirde çok fazla genleşme yapmaz. Birçok rezistans çeşidi mevcuttur. Bunlar;

 • Nozul meme rezistanslar
 • Kelepçe rezistanslar
 • Hava soğutmalı rezistanslar
 • Enerji tasarruflu rezistanslar
 • Fişek rezistanslar
 • Sıcak yolluk rezistanslar
 • Manifold rezistanslar
 • Boru rezistanslar
 • Kalıp rezistansları
 • Telli kaset ısıtıcılar
 • Boru iç hadde rezistanslar
Bir Rezistansın Çalışma Prensibi

Rezistansların birçok çeşidi bunmakta ve her biri ayrı olarak üretilmektedir. Ancak bir rezistansın çalışma prensibi bellidir. Tipik bir rezistans genellikle bir bobin, şerit (düz veya oluklu) veya bir lamba filamanına benzer bir şekilde ısı sağlayan bir tel şerittir. Elektrik akımı bu tel şeridin içinden geçtiğinde, kırmızı renkte yanar ve içinden geçen elektrik enerjisini her yöne yaydığı bir ısıya dönüştürür.

Sektöre ve kullanılacağı cihaza bağlı olarak üretilen çok farklı çeşitlerde rezistanslar bulunmaktadır. Örneğin rezistansın içinde bazen nikrom olduğu gibi, rezistans çıplak olarak da kullanılabilmektedir. Genellikle daha sağlam ve dayanıklı hale getirilmek için seramik bir malzemeye gömülüdür.

Rezistans İmalatı

Rezistansın çalışma prensibi oldukça basit bir mantığa ve akabinde matematiğe dayanmaktadır. Örneğin elektriğin hangi oranda ısıya dönüşeceğinin hesaplanması sonucunda ısıtıcı cihazlar için bir direnç tespit edilmekte ve cihazın üretiminde bu niteliğe hizmet edecek materyaller kullanılmaktadır. Bu sayede cihaz elektrik ile beslendiğinde bu seviyede ısı yayması sağlanmaktadır.

Rezistans İmalatıHer ne kadar basit bir matematiğe sahip olsa da elbette rezistans teknolojisi bu kadar yalın bir şekilde ifade edilebilecek bir teknoloji değildir. Bunun en büyük nedeni ise söz konusu bu üretim sırasında yapılacak en küçük bir hata veya kullanılacak materyaldeki niteliksizlik, beklentilerin gerisinde sonuçlar elde edilmesine neden olabilmekte ve telafisi olmayan sonuçların doğmasına neden olmaktadır. Basit bir örnekle, rezistans üretiminde kullanılan metalin niteliksizliği direncin ısıya dönüşmesini bütünüyle etkileyebilmekte ya da tam tersi biçimde kısa zamanda kullanılamaz hale gelmesine de neden olabilmektedir.

Rezistans, en genel tanımla üzerlerinden geçen akıma zorluk gösteren devre elemanı olarak düşünülmelidir. Rezistanslar, elektrikli devre uygulamalarında akım sınırlayıcı, gerilim düşürücü, devre akım ayarlayıcısı olarak kullanılmakta ve akabinde bir noktadan geçen akımı veya bir noktadaki gerilimi istenilen seviyeye düşürmek görevine sahip olmaktadır. Bir başka deyişle, söz konusu bu durumda fazla olan enerji rezistans tarafından ısı enerjisine çevrilerek kullanılmaktadır.

Rezistans imalatında da metal ve alaşımlardan yararlanılmaktadır. Bir rezistans imalatından önce ilk olarak imalat için gerekli olacak olan uzunluk, şekil ve kilowatt ve benzeri gibi detayları belirlemek ve buna bağlı olarak imalatın gerçekleştirilmesi gerekmektedir.  Detayların belirlenmesi halinde rezistans imalatı gerçekleştirilmektedir. Elbette bu noktada rezistansın nereye bağlanacağı ve cihaz da büyük oranda önem teşkil eder.

Kalitenin Adresi ISITÜRK Rezistans

Rezistans üretiminde kullanılan hammadde ya da rezistansın içerdiği alaşımlar rezistansın performansında ve kalitesinde doğrudan belirleyici bir unsur olarak görülmelidir. Isıtürk sizlere sunduğu kaliteli üretim ve satış aşamalarında her zaman sizlerle iletişim halinde kalarak hareket etmektedir.